شنبه ٢٩ دی ١٣٩٧ فارسي|English|Urdu
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
آرامگاه خيام - نيشابور
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش مجلس ياد بود مرحوم پروفسور دكتر سيد علي رضا نقوي، محقق و استاد برجسته زبان فارسي پاكستان توسط فرهنگستان زبان اردو پاكستان

مجلس ياد بود مرحوم استاد دكتر علي رضا نقوي در روز سه شنبه 5 ديماه 1396 در محل سالن اجتماعات فرهنگستان ملي زبان اردو پاكستان- اسلام آباد برگزار شد. در اين مراسم آقاي شهاب الدين دارايي، رايزن فرهنگي ج.ا.ايران در اسلام آباد، دكتر افتخارحسين عارف رئيس فرهنگستان ملي زبان اردو پاكستان و پروفسور دكتر خالد مسعود ازشخصیت های برجسته پاکستان، همسر مرحوم دكتر نقوي، سرتيپ عمران نقوي (فرزند مرحوم دكتر)- دكتر عارف نوشاهي- دكتر نور محمد مهر رئیس سابق گروه زبان وادبیات فارسی دانشگاه نومل واستاد برجسته زبان فارسي و دكتر محمد سفير رئيس گروه زبان فارسي دانشگاه نومل و آقاي محمد رضا كاكا معاون رايزني ، كاركنان رايزني فرهنگي، مركز تحقيقات و خانه فرهنگ راولپندي و نيز ديگر شخصيتهاي فرهنگي و ادبي، استادان و دانشجويان  نيز حضور داشتند.

مراسم يادبود با قرائت قرآن كريم توسط قاري جواد كاشفي، قاري برجسته و اعزامي ايران به پاكستان آغاز شد. آقاي سيد سلمان نقوي، فرزند بزرگ فقید
سعیددكتر نقوي طي سخناني از حاضران مجلس تشكر و قدرداني كرد كه به احترام و تجلیل از مقام والاي پدرايشان در اين مجلس حضور پيدا كردند وي در ادامه به خدمات علمي مرحوم براي ترويج و گسترش زبان فارسي در پاكستان و به شرح زندگي آن پرداخت.

آقاي شهاب الدين دارايي، رايزن فرهنگي كشورمان بعنوان میهمان ویژه این مراسم ضمن اظهار تأسف از درگذشت استاد فقيد و عرض تسليت به خانواده محترم

 و بازماندگان مرحوم طي سخناني گفت:  تكريم و تجليل از مرحوم نقوي، تكريم از مقام علم و عالم است و از مقام و منزلت وي تجليل به عمل آورد و گفت: دكتر نقوی شخصيتي يگانه بود كه باعلم خود جامعه را آگاهي بخشيد. منابع انساني  ونيروي فكری هرجامعه نعمتی ارزشمند آن جامعه محسوب می شوندكه با فرهنگ سازي وآگاهی بخشی خدمات خود را ارائه مي كند آنان سرمايه ي بزرگ ملت شان هستند. اگر يك جامعه از آن تهي باشد يك جامعه فرهنگي به شمار نمي رود . فقدان آن استاد ارجمند را نمي توانيم پُر كنيم. وي در ادامه افزود: مرحوم دكتر نقوی شخصيتي بود كه مانند شمع سوخت و بانور خود به جامعه روشنی بخشید. لذا دربیان بزرگان دین آمده است: هنگاميكه يك عالم از اين دنيا مي رود خلاء وشکافی ایجاد شده که هیچ چيزي نمي تواند جای آن را پُربكند. رايزن فرهنگي به خاطره از مرحوم اشاره کرده که مرحوم فرمودند: بزرگترین غم وغصه من درحال حاضر آن است که بخاطر کهولت سن قادر به نوشتن نیستم واین را بدترین ودشوارترین وضعیت حیات وزندگی خود بر می شمرد! بله ایشان وامثال ایشان عاشق تحقیق ونوشتن وآگاهی بخشیدن به جامعه بشری بودند وی در ادامه گفت: در ايران خبر درگذشت استاد موجب تالم وتاثر فراوان گردید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و حجت الاسلام سيد حسن خميني نوه حضرت امام (ره) نيز پيام تسليت دادند كه در روزنامه ها ورسانه های کشورمان منتشر شد. وي براي مرحوم علو درجات و براي بازماندگان صبر وشکیایی را از خداوندمتعال مسئلت نمود. 

دكتر افتخار حسين عارف- رئيس فرهنگستان طي سخنان از خدمات علمي و پژوهشي مرحوم استاد نقوي تجليل و قدرداني به عمل آورد و گفت: او يك محقق واقعي بود و در تمام عمر خود براي ترويج زبان فارسي و حفظ ميراث فرهنگي و ادبي پاكستان و ايران تلاش كرد وي دكتر نقوي را از احياء گران و حافظان جايگاه زبان فارسي در پاكستان و شبه قاره خواند . در ادامه وي از حضور اعضاي خانواده و همسر گرامي دكتر نقوي مرحوم لطف كرده و در مجلس ياد بود حضور پيدا كرده اند قدرداني كرد و گفت: او يك محقق واقعي بود و حتي در اواخر عمر كه بسيار مریض بود دست از كار نمي كشيد. وي اهل شكايت نبود و حتي دوران خدمت ايشان با مشكلات مواجه شده بود گله اي نكرد و به همه توصيه مي كرد كه در برابر مشكلات و مصائب تحمل داشته باشيم. 

پروفسور دكتر خالد مسعود رئيس سابق مركز تحقيقات اسلامي وابسته به دانشگاه بين المللي اسلامي  و شوراي ايدئولوژي اسلامي دولت پاكستان و از اندیشمندان برجسته كشور كه رياست اين مجلس را به عهده داشت طي سخناني از خدمات علمي و پژوهشي استاد نقوي قدرداني كرد و بابيان خاطراتي از دوران همكاري دكتر نقوي مرحوم با مركز تحقيقات اسلامي پرداخت و گفت: ايشان در دوران خدمات خود هيچ وقت از ناملایمات شكايت و گلايه نمي ورزيد و خدمات علمی وتحقیقاتی خود را دائم به جامعه ارائه مي كرد وي افزود: فقه جعفري و اماميه به فقه اهل سنت خيلي نزديك است چون حضرت امام ابوحنيفه شاگرد امام جعفر صادق(ع) بودند وي توصيه كرد كه مسلمانان بايد از افتراق و تفرقه دوري بجويند و وحدت خود را حفظ نمايند. وی همچنین افزود: ما درکشورمان، با بي اعتنائي وبی توجهی خود زبان فارسي را از دست داديم درحالیکه همچون مرحوم نقوی علیرغم نامهربانی هایی که به ایشان می شد سعی نمود از میراث غنی فرهنگی، مذهبی وادبی این سرزمین پاسداری وصیانت نماید.

آقايان دكتر نور محمد مهر، دكتر عارف نوشاهي، دكتر محمد سفير- استادان فارسي و پروفسور خورشيد حسنين- آقاي ظفر نقوي و آقاي عمران نقوي نيز با بيان خاطراتي از زندگاني مرحوم گفتند: ايشان يك انسان خستگی ناپذیر در مطالعه وتحقیق بودند و تا آخر عمر نيز به فعاليت هاي علمي و ادبي خود ادامه داد و خود را يك دانش آموز مي خواند. با وجود علم و دانش بسيار،  ايشان هيچ وقت تكبر نورزيد و فضل فروشي نكرد. 

لازم به ذكر است كه مراسم يادبود با قرائت قرآن كريم توسط قاري جواد كاشفي، قاري برجسته و اعزامي ايران به پاكستان آغاز شد. آقاي سيد سلمان نقوي، فرزند بزرگ دكتر نقوي مرحوم طي سخناني از حاضران مجلس تشكر و قدرداني كرد كه به احترام و قدرداني از مقام والالي پدرايشان در اين مجلس ياد بود حضور پيدا كردند وي در ادامه به خدمات علمي مرحوم براي ترويج و گسترش زبان فارسي در پاكستان و به شرح زندگي آن پرداخت.

شرح مختصري زندگاني مرحوم دكترنقوی: دكتر سید علي رضا نقوي 14 می 1933 در يوپي هند به دنيا آمد در سال 1959 بعد از اخذ فوق ليسانس فارسي از دانشگاه كراچي براي ادامه تحصيل در مقطع دكتراي عازم ايران شد و 7 سال در ايران بود و رساله دكتراي تحت عنوان ”تذكره نويسي فارسي در هند و پاكستان“ بود كه در سال 1966 میلادی بهترين كتاب سال ايران انتخاب وجایزه آنرا دریافت نمود وی همچنين «فرهنگ جامع فارسي به اردو و انگليسي» را به رشته تحریر درآورد واین کتاب هم  در سال 2012 میلادی به عنوان بهترين كتاب سال ج.ا.ايران برگزيده شد و توسط رئيس محترم جمهور اسلامی وقت ايران جايزه را دريافت نمود. اخيراً كتاب ارزشمند تحقیقی  3 جلدي به زبان انگلیسی که حاصل 40 سال مطالعه وتحقیق در زمینه مبانی فقهی وحقوقی شیعه بنام ” بررسی حقوق شخصيه شيعه“ بود چاپ و منتشر شد كه جلد چهارم آن نيز بزودی منتشر خواهد شد. لازم به ذكر است دكتر نقوي چندين سال عضو مركز تحقيقات اسلامي اسلام آباد بود. و كارهاي تحقيقاتي ارزشمندي را ارائه كرد. ایشان قوانين جزايي ايران را نيز ترجمه كرد كه توسط مركز تحقيقات فارسي منتشر شد. ايشان چندين سال در بخش شريعت و حقوق اسلامي دانشگاه بين المللي اسلامي اسلام آباد تدريس داشته و در سال 1993 ازهمین دانشگاه بازنشسته گردید. وي چندين سال در خانه فرهنگ ايران  در راولپندي نيز تدريس زبان فارسي را به عهده داشتند و صدها تن از فارسي آموزان و علاقه مندان به این زبان در این مدت از ايشان كسب فيض كردند و بالآخر مرحوم دكتر علي رضا نقوي مورخ 9 دسامبر 2017 ميلادي برابر با 13 آذر ماه 1396اين جهان فاني را در شهر لاهور وداع گفت ودر آن شهر به خاك سپرده شد. یادش گرامی وراهش پر رهرو باد.

 


١١:٥٩ - 1396/10/10    /    شماره : ٦٩٤٩٨٥    /    تعداد نمایش : ١٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
دوره بنياد سعدي

خبرگزاري قرآني ايكنا

همايش بين المللي درباره انقلاب اسلامي ايران

ویژہ نامہ بیداری اسلامی ﴿پیغام آشنا﴾

جايزه جهاني كتاب سال 1397

دانشگاه شيراز دوره هاي ايران شناسي مركز بين المللي آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان

کنفرانس بین المللی محاسبات و سامانه های توزیع شده

تبريز پائتخت گردشگري كشورهاي اسلامي

كتابخانه سازمان فرهنگ ارتباطات جمهوري اسلامي ايران

خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران

بنیاد سعدی

مدارس اسلامی

اوقات شرعي

سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد پاکستان

مجتمع آموزشی امام حسین (ع) اسلام آباد

ايران ياد

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر رياست جمهوري

خانه هاي فرهنگ ج.ا.ايران در پاكستان
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 123192
Visitorsofday : 15
Visitorsofpage : 376508
Onlinevisitors : 8
PageLoad : 1.6719

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت