شنبه ٢٩ دی ١٣٩٧ فارسي|English|Urdu
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
حرم مطهر حضرت معصومه (س) - قم
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

اتاق فردوسي شناسي در دانشكده ادبيات- بخش زبان فارسي دانشگاه دولتي بانوان لاهور باحضور سركنسول و رايزن فرهنگي كشورمان راه اندازي شد.

آيين افتتاحيه كرسي فردوسي شناسي در دانشگاه دولتي بانوان لاهور- پاكستان

مورخ 22 ديماه 1396 آيين افتتاحيه ”اتاق فردوسي شناسي“ به همت خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در لاهور و همكاري بخش زبان فارسي دانشگاه دولتي بانوان لاهور و باحضور صادقي دولت آبادي سركنسول جمهوري اسلامي ايران در لاهور، شهاب الدين دارايي رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در اسلام آباد (پاكستان)- احمد مرجابي نژاد سرپرست خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در لاهور، خانم دكتر عظمي قريشي- رئيس دانشگاه دولتي بانوان لاهور- دكتر عايشه غوث پاشا وزير امور خزانه داري ايالت پنجاب و جمعي از شخصيت هاي برجسته فرهنگي و علمي، دانشگاهي، پژوهشگران، اساتيد و دانشجويان دانشگاه هاي مختلف لاهور در محل سالن اجتماعات دانشگاه دولتي بانوان لاهور برگزار گرديد.

خانم دكتر "عظمی قریشی"رئیس دانشگاه دولتی بانوان لاهور در آیین افتتاحيه با بیان مشترکات تمدنی و فرهنگی دو ملت همسایه ایران و پاکستان اظهار داشت: پیام حکیم ابوالقاسم فردوسی فراتر از مرزهای خراسان بزرگ آن روزگار، امروز جهانشمول شده و متعلق به همه نسل ها در همه اعصار است. وی ابراز امیدواری کرد که در راستای اعتلای میراث و فرهنگ مشترک، زمینه های فعال تر شدن تعاملات علمی، دانشگاهی دو جانبه ایران و پاکستان محقق شود. وی با بیان حق همسایگی دو کشور، افزایش تخصیص بورسیه به فرهیختگان ممتاز زبان فارسی دانشگاه های ایالت پنجاب، برای ادامه تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری، افزایش تبادل متقابل استاد، پژوهشگر، دانشجو به صورت ترمی و سالانه و حمایت از اعزام اساتید، دانشجویان زبان فارسی به ایران برای شرکت در دوره های باز آموزی، آشنایی با واقعیت های ایران و بازدید از اماکن گردشگری و زیارتی ایران را خواستار شد.

آقاي شهاب الدين دارايي، رايزن فرهنگي ج.ا.ايران در اسلام آباد پاكستان كه به عنوان ميهمان ويژه در اين مراسم حضور يافت و پيرامون حكيم سخن فردوسي بزرگ سخن گفت تا ارزش تاسيس اين نهاد علمي، پژوهشي جديد در دانشگاه بانوان لاهور   روشن تر  شود.

وي در ادامه گفت: فردوسي از بزرگترين حماسه سرايان ادبيات پارسي است، شاهنامه شاهكار اوست و برابر با حماسه هومر دانسته اندونام  او را همانگونه كه خودش پيش بيني كرده است جاويدان ساخته است.

از آن پس نمیرم که من زنده‌ام که تخم سخن من پراکنده‌ام

بناهای آباد گردد خراب ز باران و از تابش آفتاب

پی افکندم از نظم کاخی بلند که از باد و باران نیابد گزند

باشناخته شدن شاهنامه، ستايش از فردوسي در شعرها و نوشتارهاي بسياري از شاعران و سخن سرايان همه دوره ها از سعدي سخن سراي بزرگ سده  هفتم و پيش از او گرفته تا به امروز همچنان ادامه دارد تا جايي كه آقاي دكتر غلامحسين ابراهيمي ديناني با آوردن شعري منتسب به جامي كه از وي بعنوان يكي از پيامبران شعر فارسي نام برده مي شود.

 

در شعر سه کس پیمبرانند               هر چند که لانبی بعدی

اوصاف و قصیده و غزل را                 فردوسی و انوری و سعدی

وي ادامه داد: مقام معظم رهبري در بهمن ماه سال 81 در ديدار جمعي از اعضاي انجمن اهل قلم مي فرمايند؛ من موافقم كه از فردوسي تجليل شود و شاهنامه تحليل شود و حكت فردوسي استخراج گردد تا همه بدانند كه اين حكمت اسلامي است يا غيراسلامي، فردوسي را بزرگ شماريد، فردوسي بايد هم بزرگ شود، فردوسي در قله است.

وي افزود: بزرگاني از شبه قاره گرفته تا آسياي صغير كساني بودند كه از فردوسي ياد كرده اند و او را ستوده اند از جمله مسعود سعد سلمان گزيده اي از شاهنامه را تهيه كرد و نظامي عروضي درميانه سده ششم هجري نخستين شرح حال موجود از فردوسي را در چهار مقاله به رشته تحرير در آورد و در سال 601 شمسي گزيده اي از شاهنامه به دست بنداري اصفهاني به عربي ترجمه و برگردانده شد. عطار نيشاپوري در بخش بيست و دوم اسرار نامه با اشاره به بي مهري ها عليه فردوسي، او را ستوده است. 

خطم دادند بر فردوس اعلی که فردوسی بفردوس است اولی

خطاب آمد که ای فردوسی پیر اگر راندت ز پیش آن طوسی پیر

پذیرفتم منت تا خوش بخفتی بدان یک بیت توحیدم که گفتی

وي اظهار اميدواري كرد و گفت: مركز فردوسي شناسي دانشگاه بانوان لاهور فرصتي فراهم آورده است تا علاقمندان و دانش پژوهان به ابعاد مختلف فكري و حكمي شاهنامه از طريق مطالعه، پژوهش و تحقيقات پي ببرند. ايشان در پايان از تلاشهاي نمايندگي فرهنگي ايران در لاهور و همچنين از رئيس محترم دانشگاه بانوان لاهور سركار خانم دكتر عظمي قريشي و نيز سركار خانم دكتر فليحه زهرا كاظمي رئيس محترم گروه زبان و ادبيات فارسي و همچنين از همكاران ارجمند در خانه فرهنگ ج.ا.ايران در لاهور در تجهيز و راه اندازي مركز فردوسي شناسي در دانشگاه بانوان لاهور تشكر و قدرداني كرد و اظهار اميدواري كرد با اينگونه اقدامات به تحكيم، تقويت و توسعه روابط فرهنگي، علمي، آموزشي و پژوهشي دو كشور همسايه و بزرگ ايران  وپاكستان كمك خواهد كرد.

لازم به ذكر است پس از برگزاری همایش بین المللی فردوسی در اسفند ماه 1395، به درخواست اساتید و دانشجویان زبان فارسی، پژوهشگران، ادیبان، شاعران ایالت پنجاب پاکستان، با حمایت نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لاهور، کرسی فردوسی شناسی در دانشگاه لاهور راه اندازی شده است.

در ادامه این آیین همچنین، خانم دكتر سیده فلیحه کاظمی رئیس گروه زبان فارسی دانشگاه بانوان لاهور، شهزاد فردوس ادیب و پژوهشگر شهیر پاکستان و عضو شورای آموزش عالی ایالت پنجاب، سيد جواد ملکوتی تبار، معاون بین الملل آستان قدس رضوی مشهد مقدس، دکتر عایشه غوث پاشا، وزیر امورخزانه داری ایالت پنجاب و صادقی دولت آبادی سرکنسول جمهوري اسلامي ایران در لاهور طي سخنانی اولویت بخشی به تمدن و فرهنگ دو کشور و توجه به میراث فرهنگی مشترک، پاسداشت مشاهیر، بهره مندی از آثار علمی، فرهنگی و ادبی ایران و پاکستان را خواستار شدند. آنان تاسيس اتاق فردوسي شناسي در اين دانشگاه مهم را يك اقدام ارزنده و بزرگ شمردند كه در ترويج زبان و ادبيات فارسي و فردوسي شناسي نقش خود را ايفاء خواهد كرد.

 


٠٨:٤٢ - 1396/10/28    /    شماره : ٦٩٦٤٨٨    /    تعداد نمایش : ١٨٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
دوره بنياد سعدي

خبرگزاري قرآني ايكنا

همايش بين المللي درباره انقلاب اسلامي ايران

ویژہ نامہ بیداری اسلامی ﴿پیغام آشنا﴾

جايزه جهاني كتاب سال 1397

دانشگاه شيراز دوره هاي ايران شناسي مركز بين المللي آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان

کنفرانس بین المللی محاسبات و سامانه های توزیع شده

تبريز پائتخت گردشگري كشورهاي اسلامي

كتابخانه سازمان فرهنگ ارتباطات جمهوري اسلامي ايران

خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران

بنیاد سعدی

مدارس اسلامی

اوقات شرعي

سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد پاکستان

مجتمع آموزشی امام حسین (ع) اسلام آباد

ايران ياد

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر رياست جمهوري

خانه هاي فرهنگ ج.ا.ايران در پاكستان
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 123195
Visitorsofday : 18
Visitorsofpage : 376511
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.6719

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت