دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧ فارسي|English|Urdu
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) - مشهد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش برگزاری مراسم بيست و نهمين سالروز ارتحال ملكوتي حضرت امام خميني(ره) به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در اسلام‌آباد با مشاركت بنياد الصادق در پایتخت پاكستان

عصر يكشنبه مورخ 13/3/97 همزمان با فرارسيدن بزرگداشت بیست‌و نهمين سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره)، مراسمي با عنوان «مردم سالاری دینی در الگوی حکومتی امام خميني (ره) و جايگاه قدس از منظر امام خمینی (ره)» به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران اسلام آباد بامشاركت بنياد الصادق(ع) باحضور شخصيت هاي برجسته  مذهبي، سياسي، فرهنگي، علمي و اجتماعي، اعضاي سفارت و رايزني كشورمان در محل سالن اجتماعات مسجد جامع امام الصادق(ع) اسلام‌آباد برگزار شد. لازم به ذكر است اين مراسم باشكوه باحضور سفير جمهوري اسلامي ايران آقاي مهدي هنردوست، آقاي مهدي آبادي نايب سفير، آقاي محمد رضا كاكا سرپرست رايزني فرهنگي و حجت الاسلام آقاي آزادي خواه نماینده مجلس و مبلغ اعزامي كشورمان برگزار گرديد.

در این همایش که شخصیت های علمی، فرهنگی، سیاسی و دینی از جمله آقایان: مهدی هنردوست سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام علامه محمد امين شهيدي رئيس امت واحده، علامه عارف واحدي رئيس شوراي علماي شيعه و عضو شوراي ايدلوژي دولت پاكستان، حجت الاسلام علامه سيد افتخار حسين نقوي رئيس حوزه علميه امام خميني(ره)، حجت الاسلام علامه سيد حسنين عباس گرديزي رئيس جامع الرضا(ع)، حجت الاسلام علامه انيس الحسنين مدير جامع المصطفي العالميه اسلام آباد، حجت الاسلام دكتر هارون حيدري نماينده مجلس وحدت مسلمين و حجت الاسلام علامه سيد اسد رضا بخاري روحاني برجسته شيعيان، پروفسور مختار اعوان استاد دانشگاه از جمله ارائه سخنرانان این مراسم بودند. استاد القراء قاري بزرگ شاه الازهري و حجت الاسلام قاري ابرار نيز حضور داشتتند.

 شخصیت های پاکستانی حاضر در مراسم در سخنان خود با بيان افكار و انديشه امام خميني (ره) و به اهميت و جايگاه قدس پرداختند و همچنين در وصف امام راحل(ره)، این شخصیت بزرگ را حقیقتی همیشه زنده و جاوید در تاریخ دانستند. در آغاز مراسم تمام حاضران براي ايصال ثواب به روح پرفتوح حضرت امام خميني(ره) قرآن خواني كردند و آقاي قاري ابرار تلاوت آيات قرآن را قرائت كرد.

همايش باتلاوت آياتي چند از كلمات الله مجيد توسط قاري وجاهت رضا، قاري برجسته و نعت رسول اكرم(ص) آغاز شد. در ادامه محمد رفيق مغول شاعر برجسته اهل بيت(ع) در وصف حضرت امام اشعار زيباي را سرود كه مورد استقبال حاضران قرار گرفت كه در اين اشعار از مقام والاي امام راحل تجليلي به عمل آمد.

آقاي مهدی هنردوست سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در پاكستان در سخنان خود  ضمن قدردانی از حضور و مشارکت شخصیت ها و پاکستانی های علاقه مند به شخصیت و اندیشه های امام خمینی(ره)، به بیان برخی برجسته ترین ویژگی های شخصیتی امام راحل (ره) پرداخت و به جايگاه قدس و اهميت مسئله فلسطين اشاره كرد و گفت: به عنوان مسلمان وظیفه داریم ضمن دفاع از حقوق مردم ستمدیده فلسطین در برابر تجاوزگری رژیم صهیونیستی بایستیم. وی گفت: جمهوری اسلامی به حمایت از مردم فلسطین ادامه می دهد و این کمک ها تا آزادی کامل بیت المقدس و ادای نماز در قدس شریف ادامه می یابد. وی با بیان اقدام مهم حضرت امام خمینی (ره) در نامگذاری آخرین جمعه آخر ماه مبارک رمضان هر سال به عنوان "روز جهانی قدس" گفت: این اقدام باعث شد تا مسلمانان برای آزادی قدس شریف عزم خود را جزم کنند. 

سفير كشورمان در ادامه همچنین با بیان توطئه های استکبار و صهیونیستم برای تضعیف نظام اسلامی گفت: تا زمانی که افکار و اندیشه های امام خمینی در ایران زنده است، این تبلیغات دروغین نمی تواند راه به جایی ببرد و مردم مسلمان ایران برای حفظ نظام اسلامی متحد می مانند. دبیرکل شورای علمای شیعه پاکستان نیز در سخنانی در این همایش با بیان رشادت ها و فداکاری های مردم فلسطین برای آزادی سرزمین های اشغالی ازسوی رژیم تا به دندان مسلح صهیونیستی گفت: در زمان کنونی که جهان اسلام با چالش های فراوان مواجه است، نیاز است تا با پیروی از راه امام خمینی (ره) به حمایت از مردم فلسطین ادامه دهیم. 

حجت الاسلام علامه عارف واحدی، شخصيت برجسته با تشریح فرمایشات بنیانگذار جمهوری اسلامی درخصوص لزوم مبارزه با رژیم صهونیستی گفت: امام خمینی (ره) معتقد بود که ادامه اشغال سرزمین های اسلامی در فلسطین و همچنین بیت المقدس باعث ننگ و شرم جهان اسلام است.

موضوع فلسطین از بنیادهای انقلاب اسلامی در ایران است: حجت الاسلام "احد آزادی خواه

حجت الاسلام "احد آزادی خواه" نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی و مبلغ اعزامي كشورمان به پاكستان در ايام ماه مبارك رمضان نیز که در این
 مراسم حضور داشت، با تبیین ابعاد شخصیت والای امام خمینی (ره) گفت: اقدام مهم امام راحل (ره) ایجاد بیداری اسلامی در میان مردم ایران و جهان و استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران بود. وی با تبیین اهمیت قدس برای بنیانگذار جمهوری اسلامی گفت:موضوع فلسطین از بنیادهای انقلاب اسلامی در ایران است و امام خمینی (ره) دفاع از مردم مظلوم فلسطین و آزادی قدس شریف را از اهداف اصلی انقلاب اسلامی می دانستند. نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: قدس شریف متعلق به مسلمانان ستمدیده فلسطین و مسلمانان جهان است و امیدواریم با اتحاد و همبستگی در امت اسلامی، بار دیگر شاهد حضور مسلمانان جهان در بیت المقدس باشیم. حجت الاسلام آزادی خواه گفت: انقلاب اسلامی با وجود توطئه های استکبار جهانی و صهیونیسم وارد دهه پنجاه خود می شود و این نشان می دهد که آنها هیچ گاه قادر نخواهند بود کوچکترین ضعفی در عزم محکم مردم همیشه در صحنه مردم ایران ایحاد کنند. وی خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره) در زمان حیات مبارک خود همیشه نقشه دشمنان اسلام به ویژه رژیم صهیونیستی را با تدبیر و اراده محکم خود نقش بر آب کردند.  نماینده مجلس اسلامی در پایان گفت: امام خمینی (ره) همیشه به قدرت های باطل این را فهماند که آنها هرگز نخواهند توانست اسلام را در ایران و جهان تضعیف کنند. 

آقاي محمد كاظمي، رئيس بنياد الصادق(ع)- اسلام آباد در سخنان افتتاحيه خود ضمن خوش آمدگویی به میهمانان و علاقه مندان به امام خميني(ره) و انقلاب اسلامي شرکت کنندگان در این مراسم و گرامیداشت سالروز ارتحال حضرت امام خمینی(ره) طی سخنانی اظهار داشت و گفت: رحلت بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی و گذشت زمان، نتوانسته ذره ای از درخشانی و اثرگذاری افکار و اندیشه های تابناک این شخصیت بزرگ بکاهد. وی با اشاره به اینکه این مراسم از سوي رايزني فرهنگي بامشاركت بنياد الصادق(ع) براي ما يك افتخاري است كه امروز شاهد برگزاري مراسمي در اين مركز عظيم شيعيان هستيم. 

حجت الاسلام علامه محمد امين شهيدي، رئيس امت واحده و عالم برجسته شيعيان پاكستان نيز طي سخناني گفت: حضرت امام خمینی (ره) رهبر بزرگ جهان اسلام بود و تكيه ايشان بر خداوند بود هميشه در برابر توطئه هاي دشمنان انقلاب اسلامي كه مي خواهند انقلاب اسلامي را از بين ببرند صبور بود و هميشه در سخنان خود به موضوع حمايت از مستضعفان و مردم مظلوم فلسطين تاكيد داشت و از تمام مسلمانان جهان اسلام خواست كه يك پارچه همبستگي خود را با مردم بي دفاع فلسطين اعلام كنند حضرت امام خمینی (ره) با در نظر داشتن این امر مهم، آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را یوم القدس نامیده است و به نظر من امام شخصیتی هستند که موضوع فراموش شده قدس را دوباره احیا کردند.

 حجت الاسلام سيد حسنين گرديزي، رئيس حوزه علميه جامعه الرضا(ع) گفت: بزرگترين درس كه ما مي توانيم از انديشه حضرت امام راحل بیاموزیم درس ”كلمه توحيد و توحيد كلمه“ بود كه عامل مهم موفقيت  نهضت آن بزرگ مرد و پيروزي انقلاب اسلامي در ايران شد. در ادامه وي گفت: حضرت امام خميني(ره) نهضت خود را به عنوان يك عالم مبارز از فيضيه آغاز كرد كه نقطه آغاز انقلاب قم بود، امام از اول تا آخر در هدف خود صادق بود لذا توانست يك حكومت را بر مبناي دين در ايران استوار سازد. وي در ادامه انديشه حضرت امام خميني(ره) درباره مردم سالاري ديني در نظريه حكومتي ايشان را شرح داد و گفت: امام خميني هميشه به مردم سالاري ديني تاكيد داشت امام مردمي بود و مردم را دوست داشت.

حجت الاسلام علامه انيس الحسنين، رئيس جامع المصطفي العالميه پاكستان گفت: حضرت امام خميني(ره) تاآخرين لحظات عمر بابركت خود بر قسط و عدل در جامعه تاكيد داشت ملت ايران سرفراز با انسجام، وحدت، همدلی و همگرایی در زمانه‌ای که تفکرات خشونت‌گرا، چهره اسلام عزیز را مخدوش و منطقه خاورمیانه را جولانگاه افراطی گری کرده‌اند، میراث‌دار اسلام ناب هستندو امروز رهبر معظم انقلاب پرچم انقلاب اسلامي را همچنان بر افراشته نگه داشتند و بعد از گذشت 30 سال از ارتحال ملكوتي امام خميني(ره) هنوز مسير انقلاب اسلامي ادامه دارد و افكار والاي امام راحل نيز زنده است و بيش از گذشته مي درخشند با موج بيداري اسلامي كشورهاي اسلامي را فراگرفته است. اين هم بركات افكار و انديشه حضرت امام بوده است.

حجت الاسلام علامه سيد اسد رضا بخاري، عالم برجسته طي سخنان خود به ابعاد مختلف شخصيتي و اخلاقي حضرت امام خميني(ره) پرداخت و گفت: حضرت امام خميني به عنوان رهبر و مرجع جهان تشيع براي تمام مسلمانان عالم نيز الگو بودند و با مقاومت خود در برابر دشمنانان انقلاب و اسلام ايستادند و انقلاب اسلامي در جهان اسلام محقق شد.

لازم به یادآوری است در حاشیه مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال ملكوتي حضرت امام خمینی(ره) نمایشگاه فرهنگی از آثار و لوح فشرده و کتابهای  حضرت امام خمینی(ره) به زبانهای اردو، انگلیسی نمایش تصاویر انقلاب از آغاز نهضت تا زمان رحلت از دریچه دوربین در معرض نمایش قرار گرفت که با استقبال خوب حاضران در مراسم روبرو شد.

در پايان اين مراسم همه ميهمانان  در كنار هم در هيجدمين روز ماه مبارك رمضان هنگام وقت افطار پس از شنيده شدن صوت دلشنين اذان مغرب، روزه خود را در سفره افطاري به ميزباني رايزني فرهنگي كشورمان افطار كردند.

پوشش خبری مراسم علاوه برشبکه خبر وشبکه سحر صدا و سيماي جمهوری اسلامی ایران، خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران و شبكه سچ پاكستاني دربخش های خبری خود گزارش ويژه خبري از مراسم تهيه كردند كه از شبكه مذكور پخش گرديد.


١٦:١٨ - 1397/03/17    /    شماره : ٧٠٦٨٦٨    /    تعداد نمایش : ٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
تسليت شهادت امام موسي الرضا ع

دوره بنياد سعدي

خبرگزاري قرآني ايكنا

همايش بين المللي درباره انقلاب اسلامي ايران

ویژہ نامہ بیداری اسلامی ﴿پیغام آشنا﴾

جايزه جهاني كتاب سال 1397

دانشگاه شيراز دوره هاي ايران شناسي مركز بين المللي آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان

کنفرانس بین المللی محاسبات و سامانه های توزیع شده

تبريز پائتخت گردشگري كشورهاي اسلامي

كتابخانه سازمان فرهنگ ارتباطات جمهوري اسلامي ايران

خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران

بنیاد سعدی

مدارس اسلامی

اوقات شرعي

سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد پاکستان

مجتمع آموزشی امام حسین (ع) اسلام آباد

ايران ياد

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر رياست جمهوري

خانه هاي فرهنگ ج.ا.ايران در پاكستان
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 122074
Visitorsofday : 108
Visitorsofpage : 371442
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.9531

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت